Prawda jest jedna, choć prawd są tysiące,
a każdy swoją prawdę ma jedyną.
Patrz pilnie okiem w głębie swe milczące...


Leopold Staff

wtorek, 11 marca 2014

Komedie

nie potrafię jak Miller nie szarpać się z własnym zobojętnieniem. sumienie wyciera mną usta. myśli i słowa bezwiednie zapamiętuję i odkładam z tyłu głowy, aby mieć pretekst do pozostania ludzkim truchłem. ludzie już mnie nie pociągają. ludzie mnie męczą i męczy mnie poszukiwanie w nich dobra, nic o nich nie wiem, nie rozumiem. przytłaczają mnie własne wyobrażenia o nich. nie jestem tobą i tobą. nie jestem do was podobny. spartaczone przedstawienie teatru lalek. nie mam ambicji być pierwszym szczurem, mam honor być ostatnim. przygrywa antrakt, a we mgle zobojętnienia ukrywa się niechęć- jak mesjasz w ogrodzie oliwnym. odwrócić twarz byle jak, byle dumnie i lecieć głową w dół. poharatać wnętrzności i czekać. na ostrzu noża zacząć budować od nowa osobistą farsę.

8 komentarzy:

 1. Ej, jakim znów truchłem??
  Wiosna, panie sierżancie ;-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może problem w tym, że nie zauważyłem zimy ;)

   Usuń
  2. Wiosny nie da się nie zauważyć :)

   Usuń
  3. To prawda, jest obrzydliwie piękna:)

   Usuń
 2. Aż chce się do-powiedzieć powyższe Tyrmandem: "świadomość tożsamości szerszej niż tylko dla krewnych i znajomych, to narkotyk".
  Od siebie dodam, że dobra w ludziach nie należy szukać bez lup typu zoom, jarzeniowych reflektorów i cienkich wskaźników, a i tak trzeba się liczyć z tym, że to będzie fatamorgana.

  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fatamorgana niesie nadzieję, fantazmagoria- nie :-)
   Dobrze Cię widzieć.

   Usuń
 3. Ja też tak chcę. Okłamuję sama siebie - nie chcę, ale nie umiem inaczej. Jeśli ludzie jeszcze potrafią być dobrzy, są dobrzy dla swojego ego, dla misternej konstrukcji, którą tworzą dzień po dniu. The end.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To, że są dobrzy dla własnego ego jest chyba ok. W końcu dobrem można się tylko dzielić. Gorzej jeśli podejmują decyzję, pod którymi kryję się zawiść, pycha, zgorzknienie, materialna interesowność etc.

   Usuń